KÖY TAVUĞU YETİŞTİRİCİLİĞİ

Köy Tavuğu ( Salma Tavukçuluk ) Nedir ?

Köy tavuğugezen tavuksalma tavukçuluk kavramları aynı anlama gelmektedir.Salma tavukçuluk halk arasında klasik olarak bilinen köy yumurtası üretimi dir.Salma tavukçuluk, tavukların özgürce arazide dolaşıp, doğadan her türlü mineral ve gıdaları yedikleri, bütün gün doğal yaşam içinde, yaşamaları şeklinde yapılan açık besi tavukçuluğu dur.Bu tarz besi şekline aynı zamanda Özgür Tavuk Modeli de denilmektedir.

Tavuk Çiftliği İçin Atılacak Adımlar

Tavuk çiftliği kurmadan önce şu soruya cevap vermeniz gerekir.Kaç adet tavuk beslemeliyiz?Bu işten gelir etmek istiyorsanız 200 tavuk ile 500 tavuk arasında bir sayı ile başlamak gerekir.Tavuk yetiştirmeye ilk kez başlıyorsanız , konuyla ilgili kulaktan dolma bilgiler ile değil sektörde uzun süredir varolan firmaların bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak işe başlamalısınız.Böylece Tavuk yetiştirmek ile ilgili daha doğru bilgiler ile verimli ve sorunsuz bir çiftliğe sahip olursunuz.Emin Yarka olarak sizlere bu konuda Tüketici Destek Hattımız üzerinden dilediğiniz zaman destek olmaya hazırız.

İdeal şartlara sahip bir ticari kümes, genel olarak 3 günde 2 yumurta verecektir. 100 tavuğunuz olsa 3 günde 200 yumurtanız olacaktır. Ayda bu miktar 1.000 adet yumurta demektir.

Sağlıklı bir ortam için ve tavukların rahat beslenebilmeleri için 4m²’ye 1 tavuk olarak hesaplanmıştır. 200 adet tavuk için 1 dönüm arazi yeterli olacaktır. Arazinizde su olmalıdır. Arazinizin yakınlarında herhangi bir sanayi tesisi olmamalıdır. Toprak verimli ve canlı olmalıdır. Tavukların organik bir ortamda eşelenebilmesi için toprak canlılığı önemlidir. Tavukların doğal düşmanları vardır.Kurt, çakal, sansar vb. Bu  saldırgan hayvanlardan tavuklarımızı korumak için arazinizin çevresini duvar veya çit ile çevirmelisiniz.

Ayrıca, nadiren de olsa  havadan gelecek atmaca gibi hayvanların saldırısı da görülebilir. Bunun için de ,  bir tane iri yarı bir kaz tavukları havadan gelecek saldırıya karşı koruyacaktır.

200 Tavuk için gerekli olanlar şunlardır.

 • 1 Dönüm Arazi
 • Su Deposu
 • 200 Tavuk
 • Suluk ( Nipel sistem dediğimiz borulu sistem )
 • 10 Adet Yemlik
 • 12 Torba Yem (Bir Aylık)
 • 200 Tavuk için minimum 40m² kapalı alan

Tavuk Cinsi Nasıl Seçilir ?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda Türkiye’de 2 ırk yumurta üretiminde kullanılmaktadır. Bunlar Atak-s veLohman Brown ırklarıdır.Tabi bulunduğunuz yörenin iklim koşullar irk seçiminde en temel belirleyici faktördür.

Atak-s Tavuk Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü ‘nde (TAE) geliştirilen verimi yüksek yumurta ırkı ve bahçe tavuğudur. Rakımı yüksek ve sert iklimler için uygundur.

Lohman Brown  tüm dünya da kullanılan en verimli ticari yumurta tavuğu dur. Ilıman iklimler için uygundur.

Bu iki tür kahve rengi yumurta verirler.Köy yumurtası üretimi için uygun ırklardır.

Yılda ortalama 250 ile 270 arası yumurta verimi vardır.Bu rakam iklime, verilen yeme, bulundukları kapalı alanın koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Her iki cinsin fiyatları genel olarak aynıdır.Değişen piyasa koşullarına göre fiyatı değişebilir.Ortalama 16-17 haftalık iken tane fiyatı  20TL’dir.

 (Emin Yarka Tavukçuluktabu fiyat neredeyse 3/2 oranında daha ucuzdur )

Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı?

Tavuklar sülüngiller familyasından gelen evcilleştirilmiş uçamayan bir kuş türüdür. Pek dayanıklı değillerdir ve savunma araçları bulunmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı bulundukları ortam onlara güven vermelidir. Kümes duvarlarında herhangi bir saldırgan hayvanın girmemesi için delikler olmalıdır. Arazinin etrafı çit veya duvar ile çevrilmelidir. Kümesinizin kuzey yönü rüzgara karşı korunaklı olmalıdır. Soğuklarda kümesinizin ısı dengesi için gerekirse soba yardımı ile ısıtılmalıdır.Kümesinizin mutlaka havalandırılması için korunaklı pencereler olmalıdır.Ayrıca içeriye folluk dediğimiz yerden en az 50cm yükseklikte olan sopalar konulmalıdır. Bu sopalar bir tavuğun ayağını kavradığı kadar kalınlıkta olmalı. Aksi takdirde o folluklara binmezler.

Kümesinizin tabanı en az kümes kadar önemli bir konudur. Tabanı sadece beton yapmak tavukların üşütüp hasta olmasına neden olur. Sadece toprak yapmak temizlenmesini zorlaştırır ve tavukların herhangi bir bakteri kapıp hastalanmasına neden olabilir.

Taban için 2 farklı yöntem var. İlk yöntem sadece follukların altını beton diğer alanları toprak yapmaktır. Böylece folluklarda ki tavuk dışkıları betona düşsün ve pislik toprağa bulaşmasın. Diğer yöntem, tüm zemini beton yapıp saman koymaktır.Samanları 2 haftada bir ya da pislenme duruma göre her hafta değiştirmelisiniz.Her iki durumda da önemli olan zemini temiz tutmaktır.

Tavuklar Nasıl Beslenir ?

Kümes hayvanları olan tavuklar genel olarak börtü böcek ne bulursa yerler. Ayrıca ot da yerler. Tavukların en sevdiği bitki yoncadır. Hem yumurtalık hem de etlik tavuklar için sağlıklı, verimli bir bitkidir. Yonca tüketen tavukların yumurtaları daha proteinli ve doğal olacaktır. Ayrıca bazı markaların organik yem satışları da bulunmaktadır.

Sorularınızı da cevaplayabiliriz.

Emin Yarka Türkiye 

16 Comments

 • Mustafa Murat

  bin tane yarka lohman b. tavuğu almak istiyorum. gerekli kümes kurulumu a dan z ye herşey dahil maliyeti ne kadara mal olur. mail adresime gönderebilirmisiniz.

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Mustafa Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Muhammet Yıldırım

  Ben ordu çamaşa düşündüğüm tavuk çiftliğime tavuk almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Muhammet Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Oğuz Uçak

  Merhabalar Isparta Göndürlü de 2 dönüm arazim var Salma Tavuk Yumurtası üretmek istiyorum. 500 tavuk için gerekli olan tüm sistemin maliyeti ile ilgili fiyat bilgisi almak isterim. Kümes olarak çadır mı prefabrik mi daha sağlıklıdır. Kısaca anahtar teslim bir tesis istiyorum. Konu ile yardımlarınızı rica eder. hayırlı günler dilerim.

  • admin

   Merhaba Oğuz Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Mehmet Emin Ökten

  Merhabalar Şırnak Silopi ilçesine 1750 adet lohman b.500 adet ataks yarka 100adet bıldırcın yada keklik civciv istiyorum Silopi teslim fiyatınızı bekliyorum iyi çalişmalar.

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Mehmet Emin Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Mehmet Emin Mavi

  BENİM AYDIN İLİ/KARPUZLU İLÇESİNDE YİRMİ DÖNÜM TARLAM VAR.SALMA KÖY YUMURTA TAVUKCULUĞU YAPACAĞIM.BANA YÖNLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Mehmet Emin Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Emre Bozan

  Merhaba çankırı eldivan ilçesinde yumurta tavukçuluğu işi yapacağım 5 bin tavuğa ihtiyacım var fiyat ne verebilirsiniz dönüş yaparsanız sevinirim bide tavukların hastalıklı olmadığına dair ne gibi bi garanti verebilirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Emre Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Anar Abbasoğlu

  Merhaba 1000 tavukla İstanbul etrafında köy yumurtası üretimi yapmak istiyorum. Bana 1000 tavuk, kümes kurulumu ve aylık yem, aşı dahil fiyat teklifi gönderirmisiniz lütfen.

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Anar Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla
   Emin Yarka

 • Ertuğrul Çıplak

  Merhaba.22 yaşımdayım şubat ayında üniversite bitecek ve önümde iki seçenek var . Mühendislik okumak 2.De yurt dışında 3 yıl çalışıp o para ile Türkiye’de tavuk çiftliği kurmak . 3 arkadaş gideceğiz 3 yılda 500 bin TL gibi bi para ile geri döneceğiz ! Bizim planımız 10bin tavuk almak ama kümes fiyatı, elektrik su, çalışacak işci ücreti ,vergi , araç parası ve yakıt ücreti gibi şeyleri hesaba kattığımızda yıl sonunda zarara giriyo olarak Çıkıyo hesap. 6 dönüm arazimiz var.Yardımcı olurmusunuz.

  • Tavuk Uzmanı

   Merhaba Ertuğrul Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.Fiyat bilgisini ve diğer detayları 0533 148 86 72 numaralı telefondan Leyla Hanım’dan alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sevgilerimizle ve Saygılarımızla Emin Yarka

Post A Comment

× CANLI Sohbet !